روش آی. پی.ال چیست؟

بوتاکس چیست ؟
11 نوامبر 2014
میكرودرم ابریژن
11 نوامبر 2014

تقلب‌ از روی دست لیزر

پوست یکی از قسمت‌های مهم بدن است که خیلی از افراد بیش از سایر قسمت‌های بدن به آن توجه می‌کنند و شاید دلیل اصلی این باشد که این نقطه از بدن زیاد به چشم می‌آید. همین مساله می‌تواند دلیل خوبی برای خانم‌ها باشد که مدت زمان زیادی خود را در آینه نگاه کنند و تعداد خال‌ها، لک‌ها، جاهای جوش و… را بشمارند و به دنبال راهی برای راحت‌شدن از آنها بگردند. امروزه روش‌های زیادی برای از بین بردن این مهمان‌های ناخوانده پوست وجود دارد که یکی از آنها آی.پی.ال (IPL) است، اما این که آی.پی.ال چیست و دقیقا چه کاربردی دارد سوالی است که برای خیلی ها مطرح میشود…
تفاوت اصلی لیزر و آی پی ال در چیست؟
خیلی از مراکزی که افراد به آن مراجعه می‌کنند به سیستم آی.پی.ال مجهز هستند و به اشتباه افراد تصور می‌کنند آی.پی.ال همان لیزر است، در حالی که با لیزر تفاوت دارد. آی.پی.ال یک سیستم غیر لیزری است و در واقع یک سیستم نوری محسوب می‌شود و هیچ ارتباطی به لیزر ندارد. مبنای این سیستم نور است. نور مرئی از فیلترهای مخصوصی عبور می‌کند که نتیجه آن ایجاد رنگ‌های مختلف با طول موج‌های متفاوت است. سیستم آی.پی.ال انواع مختلفی دارد که این انواع با توجه به کاربردهای مختلف آن طراحی شده است. برای مثال سیستم آی.پی.ال که برای لک استفاده می‌شود با نوعی که برای موی زائد از آن استفاده می‌شود، کاملا متفاوت است.
رقابت بر سر قیمت
شاید این پرسش به ذهن برسد که چرا با وجود لیزر، از آی.پی.ال استفاده می‌شود و چرا برخی از مراجعه کنندگان آی پی ال را انتخاب میکنند؟! در جواب این سوال باید گفت استفاده از دستگاه‌های مخصوص لیزر به علت تخصصی بودن دستگاه و قیمت بالای آنها نسبت به انواع آی پی ال گران است، به همین سبب لیزر فقط در برخی مراکز مجهز وجود دارد. دستگاه‌ سیستم آی.پی.ال به طور متوسط یک پنجم تا یک دهم از دستگاه لیزر ارزانتر است. اکثر مراجعه کنندگان به علت پایینتر بورن هزینه از بین بردن موی زاید با آی. پی.ال این سیستم را انتخاب میکنند غافل از اینکه نه تنها به تعداد جلسات بیشتری نسبت به لیزر (حداقل دو برابر) نیاز دارند، بلکه در اکثر موارد نیز پس از اتمام طول درمان برگشت پذیر بوده و تمام هزینه های انجام شده سوخت میشود!
آی پی ال بهتر است یا لیزر؟
سیستم آی. پی. ال تقریبا تمام کاربردهای لیزر را دارد، ولی باید به این مورد هم توجه کرد که نتیجه استفاده از لیزر بهتر از آی.پی.ال است و روش آی.پی.ال معمولا پاسخ ضعیف‌تری به همراه دارد. برای مثال اگر یک فرد بخواهد موی زائد خود را از بین ببرد با لیزر زودتر به نتیجه مطلوب می‌رسد و در آی. پی.ال این نتیجه دیرتر حاصل می‌شود و مثل لیزر نیست و نیز در اغلب موارد برگشت پذیر است. اگر بخواهیم مقایسه بیشتری بین این دو روش داشته باشیم باید گفت نتیجه آی.پی.ال نسبی است و طول مدت درمان آن به نسبت لیزر طولانی‌تر است و فرد باید جلسات بیشتری برای رفع مشکل خود به پزشک مراجعه کند و تنها مزیت این روش کمتر بودن هزینه آن نسبت به لیزر است.
روشن بهتر است یا تیره؟
یک باور در رابطه با لیزر وجود دارد که لیزر برای افرادی که پوست روشن با موی مشکی دارند مناسب‌تر است و پاسخ بهتری می‌دهد. چنین باوری کاملا درست است ولی نه به این معنی که لیزر برای افرادی که پوست تیره دارند استفاده نمی‌شود.
آشنایی با شمشیر دولبه
شاید تصور کنید روش آی.پی.ال به سبب بهره‌گیری از نور مرئی به نسبت لیزر از خطر و عوارض کمتری برخوردار است، در حالی که چنین تصوری کاملا نادرست است و آی.پی.ال مثل یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. عوارض ناشی از آی.پی.ال خیلی بیشتر از لیزر و درمان عوارض ناشی از آن سخت‌تر از لیزر است.